Naujienos

Atgal

Efektyvus šilumos taupymas – mažesnės sąskaitos už šilumą

2019 02 18

Sausio mėnesį kai kuriems Panevėžio miesto daugiabučių namų gyventojams standartinio dviejų kambarių buto šildymas kainavo 29 eurai (pvz.: renovuoti daugiabučiai Ramygalos g. 61, Ramygalos g. 69, Tulpių g. 13 ir kt.), o kai kuriems ir 112 eurų (pvz.: senos statybos, nerenovuoti daugiabučiai A.Jakšto g. 8, Katedros g. 4, Švyturio g. 11, Pažagieniuose ir kt.). Buto savininkai mokėjo skirtingai, nors  tiek šilumos kaina, tiek lauko oro temperatūra buvo  visiems  vienoda.

Šių metų sausį Panevėžyje vidutinė lauko oro temperatūra siekė 4,5 laipsnio šalčio, pernai  tokiu pat metu – 1,5 laipsnio šalčio.
 
Dviejų kambarių 50 kv. metrų ploto butas vidutiniškai suvartojo apie 935 kWh (18,7 kWh/vienam kv. m) šilumos.  Prieš metus dėl šiltesnių orų tam pačiam plotui apšildyti vidutiniškai prireikė apie 825 kWh (16,5kWh/vienam kv. m).
 
Šių metų sausio mėnesį panevėžiečiai už dviejų kambarių buto šildymą vidutiniškai  mokės 59 eurus (1,18 Eur/kv.m), prieš metus šildymui buvo išleista  vidutiniškai 48 eurai (0,95 Eur/kv.m).
 
Taupiausi namai - renovuoti
Mažiausiai šilumos vartojo naujos statybos ir renovuoti namai. Tokiuose namuose vieno kvadratinio metro ploto buto šildymui vidutiniškai reikėjo 13,3 kWh  šilumos. Vieno kv. metro šildymo mokestis renovuotuose namuose vidutiniškai sudarė 0,84 euro. Sąskaita už 50 kv. metrų šildymą vidutiniškai sudarė 42 eurus.
 
Daugumos namų, kuriuose yra įrengti automatizuoti šilumos punktai su galimybe automatiškai reguliuoti šildymo ir karšto vandens temperatūrą, vieno kv. metro ploto buto šildymui vidutiniškai suvartota 20,00  kWh šilumos, o tai gyventojams vidutiniškai kainuos 1,27 euro. Už 50 kv. metrų šildymą  teks vidutiniškai sumokėti  63,50 euro.
 
Didesnių sąskaitų sulauks senų, prastos būklės daugiabučių namų su nemodernizuotais šilumos punktais gyventojai. Vieno kv. metro ploto buto šildymui vidutiniškai suvartota 20,7 kWh šilumos. Tokiuose namuose vieno kv. metro ploto šildymas vidutiniškai kainuoja 1,31 euro. Už 50 kv. metrų buto šildymą gyventojai vidutiniškai mokės 65,50 euro.
 
Informacija gyventojams geografinėje informacinėje sistemoje
AB „Panevėžio energija“ interneto svetainės www.pe.lt skyrelyje „Gyventojams“/„Namo informacija“ pradeda teikti informaciją apie Panevėžio daugiabučių namų šilumos sąnaudas ir mokesčius geografinėje informacinėje sistemoje. Pasinaudojus paprastu prisijungimu, tiesiog paspaudus ant nurodyto žemėlapio, norimą objektą galima rasti paieškos langelyje suvedus namo adresą. Paspaudę ant objekto esančio apskritimo, gausite informaciją apie pastatą: tikslų adresą, šilumos tiekimo sistemos tipą, namo renovacijos būseną, butų skaičių, suvartotą šilumos kiekį kvadratiniam metrui šildyti, mokesčio dydį (kainą) už  kvadratinio metro šildymą.
 
Geografinė informacinė sistema skirta šilumos vartotojų patogumui, analizuojant šilumos sąnaudas ir mokesčius už suvartotą šilumą daugiabučiame name.
 
Kas lemia šilumos suvartojimą?
Kiekvieną mėnesį daugiabučiuose namuose  suvartojamas skirtingas šilumos kiekis, todėl skiriasi ir mokesčiai už buto šildymą. Suvartotos šilumos kiekis pastate priklauso nuo pastato būklės, patalpose norimos palaikyti temperatūros ir lauko oro temperatūros. 
 
Pastatų būklė lemia, kaip efektyviai šiluma juose vartojama. Kokybiškuose ir gerai prižiūrimuose namuose, lyginat su prastos būklės ir blogai prižiūrimais daugiabučiais gyvenamaisiais namais,  šilumos yra suvartojama  mažiau.
 
Akivaizdu, kad namai, kuriuose didžioji dalis šilumos prarandama per nesandarias sienas, langus, stogus, duris, suvartos daugiau šilumos. Dėl prastai prižiūrimos namo šildymo ir karšto vandens  sistemos, šilumos praradimus galime skaičiuoti rūsiuose, palėpėse, kitose bendro naudojimo patalpose ar vonios kambario šildytuvuose („gyvatukuose“). Taip pat šilumos suvartojimas priklausys ir nuo palaikomos patalpų temperatūros, todėl gyventojai turėtų labiau domėtis pastato šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų darbu, nuo kurių  priklauso kaip efektyviai bus vartojama šiluma name.
 
Kompleksinis namų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas, suteikiantis visas galimybes efektyviai vartoti šilumą ir gauti mažesnes sąskaitas. Tačiau dabar, šildymo sezono metu, kada  atlikti namo vidaus  šildymo ir karšto vandens sistemų atnaujinimą ar automatizuoti šilumos punktą  yra sudėtinga,  gyventojai  turėtų  imtis paprastų, pigių  šilumos taupymo priemonių.
 
 Kaip taupyti šilumą?
Gyventojų sąmoningumas šilumos sutaupymą daugiabučiuose gali sumažinti net iki 20 proc. Siūlomus veiksmus paprasta įgyvendinti, nedaug kainuoja. Tačiau efektyvus šilumos taupymas daugiabučiuose namuose įmanomas tik jeigu visi gyventojai prisidės prie šilumos taupymo proceso.
 • Pasirūpinkite langų sandarinimu – tai aktualu ne tik mediniams, bet ir nekokybiškiems, prastai sumontuotiems plastikiniams langams. Sandarinimui naudojamos įvairios medžiagos – nuo laikraščių bei vatos iki šiuolaikinių guminių, poliuretaninių putų juostų.
 • Užsandarinkite langus. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos užsandarinkite silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Sandarinti reikia ne tik lango rėmus, bet ir stiklą.
 • Prie langų atsiradus plyšiams ar sienos įtrūkimams, būtinai juos užglaistykite arba užkamšykite, kad šaltas oras neitų į kambarį.
 • Įstiklinkite balkonus ir lodžijas. Jų stiklinimas sumažina šalto oro skverbimąsi į butą, todėl oro temperatūra gretimame kambaryje lieka normali ir vėjuotą dieną. Balkonuose ir lodžijose įrenkite medines grindis ir po jomis paklokite izoliacinės medžiagos sluoksnį. 
 • Šilumos srautą pro langą galima sumažinti, įstačius papildomą stiklą ar skaidrią plėvelę tarp stiklų.
 • Įskilusius langų stiklus pakeiskite naujais.
 • Prieškambario, laiptinės ir kitų šaltų patalpų duris laikykite uždarytas. Jei po durimis yra plyšys – pasistenkite jį uždengti specialia tarpine slenksčiams
 • Žiemą nakčiai nuleiskite pakeliamas žaliuzes. Dvigubai įstiklintas langas su nuleistomis žaliuzėmis prilygsta trigubai įstiklintam langui.
 • Būsto šildomose patalpose už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus, kurie atspindi iki 90 % infraraudonųjų spindulių ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2ºC. Pritvirtinus lentyną virš radiatoriaus, šilto oro srautas nukryps į kambario vidų, vietoj to kilęs tiesiai iki lubų.
 • Neuždenkite radiatorių užuolaidomis. Tada šiltas oras pateks į kambarį, o ne kils į viršų šaltu lango paviršiumi.
 • Didelių gabaritų baldus statykite prie išorinių sienų – taip sudarysite papildomą sienų šilumos izoliaciją.
 • Patalpas vėdinkite kelis kartus per dieną visiškai atidarę langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką.
 • Nepamirškite reguliariai nuvalyti dulkių nuo radiatorių – dulkės mažina šilumos atidavimą aplinkai.
 • Ventiliatorių virš viryklės naudokite tik gamindami valgį, nes jis ištraukia šilumą.
 • Indus plaukite ne po tekančia srove, bet užkimštoje kriauklėje.
 • Stenkitės praustis po dušu, o ne vonioje – sunaudosite 5–7 kartus mažiau vandens.
 • Saulės šiluma – nemokama, tad leiskite jai patekti į jūsų namus, atidenkite langus, o saulės prišildytuose kambariuose atidarykite duris ir leiskite šilumai pasklisti į vėsesnes būsto vietas.


Atnaujinta 2019-02-19 07:30:36