Paskelbus oficialią šildymo sezono pradžią, kiekvienais metais kyla gyventojų diskusijos: „šildyti ar taupyti?“. Dalis visuomenės piktinasi, kad priversti šalti, todėl perka elektrinius šildytuvus ir kolektyvinio šildymo problemas sprendžia savarankiškai. Dalis žmonių ragina neskubėti, nes taip „sutaupytų“ pinigų dėl mažesnių šildymo sąskaitų.
Daugiabučiuose namuose sunku prieiti prie vieningos nuomonės dėl šildymo, todėl turi būti paisoma sprendimo, jeigu tam pritaria daugiau negu pusė namo gyventojų. Juolab, kad kompensacijos už šildymą asmenims, turintiems teisę, mokamos nuo savivaldybės mero potvarkio dėl šildymo sezono nustatymo paskelbimo datos.
Kiek suvartojama ir nuo ko priklauso šilumos suvartojimas konkrečiame daugiabutyje?
Į kiekvieną pastatą patenkantį visą šilumos kiekį tiksliai išmatuoja šilumos skaitiklis. Iš šio šilumos kiekio išminusavus šiluminę energiją, sunaudotą karšto vandens ruošimui ir jo temperatūros palaikymui (cirkuliacijai), likusi šiluma priskiriama šildymo poreikiams (jei šildymo sistema buvo įjungta). Šis šilumos kiekis kiekviename pastate skirtingas, tačiau jo dydį labiausiai lemia išorės oro temperatūra.
Esant oro temperatūrai apie +7°C, kad palaikyti įprastą šildymo metu patalpų vidaus temperatūrą (+20°C) sovietinės statybos nešiltintuose daugiabučiuose reikia sunaudoti apie 10 kWh/m2 šiluminės energijos per mėnesį. Esant žemesnei oro temperatūrai, pavyzdžiui + 4°C, šilumos suvartojimas padidėtų iki 15 kWh/m2. Daugiabučiams, turintiems automatizuotus šilumos punktus, šildymas reguliuojamas ne tik pagal lauko oro temperatūrą, bet ir pagal paros laiką ar savaitės dieną – atsiranda galimybė taupyti, pvz.: nakties metu kelioms valandoms tiekiant į radiatorius truputį žemesnės temperatūros vandenį. Sukaupta šiluma pastatų vidaus sienose neleidžia patalpų orui juntamai atvėsti, tačiau vandens pašildymas iki žemesnės temperatūros taupo šilumą. Automatizuoti punktai turi galimybę pavasarį ir rudenį, kol dieną lauke šilta, išjungti namo šildymą, o vakare, orui vėl atvėsus, vėl jį sklandžiai įjungti.
Ar pavyks sutaupyti, jei uždelsite šildymo pradžią daugiabučiame name?
Pasak specialistų, vėliau pradėjus šildyti namą, šiluma bus naudojama ne tik buto orui, bet ir įšalusioms ir svarbiausia - sudrėkusioms sienoms, luboms, grindims išdžiovinti ir įšildyti. Toks namas sunaudos daugiau šilumos, todėl ekonomija beveik bus nepastebima, o mikroklimatas jose gali būti nepalankus visą šildymo sezoną. Taigi, gal vertėtų susimąstyti, ar geriau gyventi komfortiškai, tolygiai šildomame bute, o ne kęsti šaltį ir drėgmę ar prarasti darbingumą, susergant peršalimo lygomis ir turėti išlaidas vaistams?
Energijos taupymo gairės energijos taupymui
Lietuvos energetikos agentūros parengtos Energijos taupymo gairės (spausti čia) suteikia galimybę gyventojams, įmonėms, viešojo sektoriaus institucijoms susipažinti su efektyviausiais energijos taupymo patarimais, palyginti taupymo veiksmus pagal teikiamą naudą.
Energijos taupymo gairės nėra universalios ir kiekvienas taupymo veiksmas dažnu atveju gali tikti tik konkrečiam sektoriui. Kadangi mokesčiai už patalpų šildymą sudaro didžiąją išlaidų dalį gyventojams, todėl atkreipiame dėmesį į šilumos taupymo veiksmus namų ūkiuose.
Energijos taupymo žingsniai ir jiems numatyti veiksmai namų ūkiuose
I žingsnis: pradėti nuo energijos vartojimą lemiančių įpročių (keičiasi žmogaus elgsena):
II žingsnis: peržiūrėti energijos vartojimą:
III žingsnis: sumažinti vartojimą (sutvarkyti kas netvarkinga ar nusidėvėję):
IV žingsnis: įdiegti mažus ir vidutinius pagerinimus:
V žingsnis: atnaujinti ir iš esmės pagerinti energijos vartojimo efektyvumą:
Šaltinis: Lietuvos energetikos agentūra