2023 metai

Legioneliozės prevencija: ką svarbu žinoti?

2023 01 16
Šildymo sezono metu esant žemai lauko oro temperatūrai, kai iš miesto katilinių į pastatus tiekiamas aukštesnės temperatūros termofikacinis vanduo – puiki galimybė vykdyti profilaktinę dezinfekciją pastatų viduje, kad būtų užkertamas kelias Legionella bakterijų dauginimuisi. Terminė dezinfekcija – būtina priemonė norint išvengti ūmios infekcinės ligos, kurią sukelia pastatų šildymo sistemose besidauginančios Legionella bakterijos.
 
AB „Panevėžio energija” primena, kad siekiant užkirsti legioneliozės židinių susidarymo galimybėms gyvenamųjų namų bei kitų pastatų karšto vandens tiekimo sistemose, namus administruojančios įmonės ir bendrijos  pastatuose turėtų bent du kartus per metus atlikti terminę kiekvieno pastato karšto vandens sistemos dezinfekciją. Vadovaujantis higienos normų reikalavimais, atliekant dezinfekciją pastato karšto vandens sistemoje būtina karšto vandens temperatūrą padidinti iki +66°C, vartotojų karšto vandens čiaupuose – iki +60°C. Karšto vandens vartotojai tuo metu turėtų atsukti visus patalpose ar butuose esančius karšto vandens čiaupus ir palikti vandenį bėgti 5 minutes. Karšto vandens vartotojai įstaigose ir gyvenamuosiuose pastatuose turi būti iš anksto informuojami apie planuojamas profilaktines termines dezinfekcijas, kad laiku atliktų būtinus veiksmus.
 
Pagrindinė legioneliozės rizikos mažinimo priemonė yra kokybiška karšto vandens sistemos pastatuose eksploatacija, todėl turėtų būti nuolat palaikoma ne žemesnė kaip 50-55°C temperatūra visuose vartotojų karšto vandens čiaupuose. Atkreipiamas dėmesys, jei siekiama mažinti šilumos suvartojimą name, mažinant karšto vandens temperatūrą, tam turėtų būti pasirenkamos kitos priemonės ir būdai, nekeliantys grėsmės gyventojų sveikatai. Sumažinus karšto vandens  temperatūrą, iškyla grėsmė susirgti legionelioze, nes palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 25–46°C. Žemesnėje nei 20°C ir aukštesnėje nei 55°C temperatūroje jos nesidaugina, bet išlieka gyvybingos. Legionella bakterijos gali daugintis karšto ir šalto vandens sistemose, ypač dušo galvutėse ar vandentiekio čiaupe, silpnai tekančiame arba visiškai stovinčiame vandenyje, todėl gyventojai turėtų periodiškai valyti dušo galvutes ir vandens čiaupus.
 
Daugiabučių gyventojams, norintiems išvengti legioneliozės, rekomenduojama kreiptis į pastatų administratorius ar į namo šilumos ūkio prižiūrėtojus ir išsiaiškinti, ar karšto vandens normos atitinka higienos reikalavimus.


Atnaujinta 2023-01-16 09:10:35